• KISSING SPINES – DIAGNOSTIKA A LÉČBA



    Kissing spines je bolestivé onemocnění postihující páteř koně. Diagnóza však nemusí nutně znamenat pro koně konec jeho jezdecké kariéry.

    Onemocnení spočívá v tom, že trnové výběžky obratlů jsou tak blízko u sebe, že se dotýkají nebo se mohou i překrývat. Nedostatek prostoru omezuje pohyb v páteři a způsobuje bolest při pohybu, na třecích plochách trnových výběžků vznikají záněty, později i výrůstky, které mohou koni způsobovat velké bolesti. Více jsme o kissing spines a jeho příčinách psali v článku zde

    Jak se kissing spines diagnostikuje

    Diagnostika kissingu je obtížná a často nepřesná. Veterinář musí při diagnostice postupovat v několika krocích. První krok se zaměřuje na posouzení hřbetního svalstva stojícího koně. Omezená pohyblivost způsobená bolestí páteře často vede k lokální nebo celkové atrofii zádového svalstva, šikmému osvalení hřbetu, zvýšenému svalovému napětí a tlakové bolesti. Přimět koně, aby vyklenul hřbet tlakem na linea alba, může zúžit napětí na konkrétní oblast.

    Příznaky bolesti jsou obvykle zřetelnější, když je kůň pozorován v pohybu. Při lonžování má kůň často problémy s rovnováhou a místo ohýbání se do oblouku naklání. Lonžování s podbřišníkem a vyvázaným koněm často vede ke zhoršení příznaků. Pokud je to možné, měl by veterinář vidět koně pracovat pod sedlem.

    Snímek z rentgenu ukáže stupeň zasažení.

    Rentgen není všemocný

    Rentgenový snímek poskytne přesnější informace o možných změnách na páteři. Ukáže nejen hřbetní trnové výběžky, ale také těla obratlů a stav meziobratlových plotének. Změny se dělí do tří stupňů podle závažnosti, kterou určí rentgenové vyšetření.

    1. Stupeň I: Zmenšený prostor mezi dvěma nebo více dorzálními trnovými výběžky s nízkým stupněm sklerotizace kortikální kosti.
    2. Stupeň II: Dva nebo více dotýkajících se dorzálních trnových výběžků se středně těžkou sklerotizací kortikálních okrajů.
    3. Stupeň III: Dva nebo více dotýkajících se a překrývajících se dorzálních trnových výběžků se sklerotizací kortikálních okrajů a/nebo první známky kostní resorpce.

    I přes veškerou pečlivost při rentgenování může docházet k chybným diagnózám. Úhel, pod kterým je rentgenový snímek pořízen, může udávat falešné vzdálenosti mezi kostmi. U mladých koní se poloha hřbetních trnových výběžků mění až do věku 7 nebo 8 let; u starších koní mohou remodelační procesy páteře souviset s věkem a opotřebením, aniž by kůň pociťoval bolest. Podezření na kissing se potvrdí až ve chvíli, kdy se rentgenologicky zjištěné změny shodují s hmatnými nebo viditelnými příznaky.

    Další diagnostické možnosti

    Diagnostická anestezie zahrnuje znecitlivění bolestivé oblasti na hřbetě koně lokálním anestetikem. Kůň by pak měl být znovu osedlán. Jezdec by měl cítit případné zlepšení, které není vždy viditelné.

    Ultrazvuk může odhalit patologické změny vazů, šlach a periostu v oblasti páteře.

    Prohřátí v soláriu je pro většinu koní s kissing spines přínosné.

    Možnosti léčby

    Neexistuje žádná jednotná léčba. Péče je zaměřena především na zmírnění bolesti a zánětu. Často se používají protizánětlivé léky nebo lokální injekce. Terapie bolesti by měla zlepšit pohyblivost koně do té míry, aby mohl začít s rehabilitací. Chirurgický zákrok, který zahrnuje buď přeříznutí vazů mezi hřbetními trnovými výběžky, nebo vybroušení či vypilování trnového výběžku, je možný, ale provádí se velmi zřídka.

    Naopak, úspěch často přináší manuální terapie, chiropraktické manipulace a akupunktura. Léčba se zaměřuje na rozpuštění blokád na páteři a uvolnění zádových svalů. Pomáhá i teplo v soláriu pro koně nebo terapeutické deky zlepšující prokrvení svalů. V dnešní době je nabídka těchto dek široká a můžete si vybrat, jestli chcete zkusit masáž, prohřívání, nebo třeba magnetoterapii. Vždy se ale poraďte s vaším veterinářem, která léčba a léčebné doplňky jsou nejvhodnější přímo pro vašeho koně.

    Držet zánět na uzdě

    Krmnou dávku pro koně s kissing spines je vhodné obohatit o přípravky, které snižují bolest, regenerují svalstvo, snižují zánět nebo brání jeho vzniku. Vhodné jsou i přípravky, které pomáhají budovat svalovou hmotu.

    Nenasycené mastné kyseliny, hlavně omega-3, pomáhají tlumit záněty tím, že regulují produkci zánětlivých molekul v těle. Pro tlumení zánětů je důležité dodržet vyvážený poměr omega-3 a omega-6, protože nadbytek omega-6 může naopak zánětlivé procesy podporovat. Více jsme o olejích psali v článku ZDE.

    MSM (methylsulfonylmethan) je doplněk stravy běžně využívaný u koní především pro jeho silné protizánětlivé a analgetické účinky. Pomáhá zlepšovat zdraví kloubů a pojivových tkání a podporuje tvorbu kolagenu, což zlepšuje pružnost svalů a šlach. Tím, že zlepšuje pružnost tkání a snižuje ztuhlost, může podpořit lepší pohyblivost koně a snížit tlak na páteř.

    Aminokyseliny ve vhodném poměru a množství jsou velmi důležité pro zdravé a funkční svaly. Různé krmné doplňky právě na svaly mohou jednak pomoci s lepším nasvalením, pokud kůň může pracovat, což má samozřejmě pozitivní vliv na celý pohybový aparát včetně zad. Pro ztuhlé koně je vhodná kombinace s hořčíkem, který je důležitý pro nervovou soustavu a může pomoci s uvolněním zatuhlých svalů. 

    Kurkuma má silné protizánětlivé účinky, které mohou snížit výskyt zánětů i v oblasti páteře..

    Bylinky jako doplněk

    Existují bylinky, které lze využít jako podporu léčby kissing spines. Bylinky umí zmírnit zánět, ulevit od bolesti a podpořit regeneraci. Kurkumovník dlouhý (Curcuma longa) je jednou z nich, protože obsahuje kurkumin, silnou protizánětlivou složku, která může pomoci snižovat záněty v oblasti páteře a tím zmírňovat bolest. Více se o kurkumě můžete dozvědět v našem článku ZDE. Ďáblův dráp  (Harpagophytum procumbens), například v přípravcích Devil’s Flex od Dromy, je známý svými analgetickými a protizánětlivými účinky a často se používá na zmírnění bolesti kloubů a zánětů, což může být přínosné i při kissingu. Stejně tak má silné protizánětlivé účinky Boswellia (Boswellia serrata) a zázvor (Zingiber officinale). Heřmánek (Matricaria chamomilla) a levandule (Lavandula angustifolia) májí uklidňující a celkové svalově relaxační účinky, což může pomoci s uvolněním svalových křečí a stresu, které často doprovázejí bolestivé stavy.

    Foto: archiv společnosti Equiservis, spol. s r.o.

    360x360 AD
    Back to top